google login

Zkušenost s Googlem

Můj mladší syn udělal zajímavou zkušenost s Googlem. Služby Google používá asi od svých osmi let. Založil si účet na gmail.com, kam mu přistávají emaily, a dále shledává výhodným sdílet se spolužáky dokumenty, které si připravují do školy. Jako bonus se mu tam taky nabízí něco, čemu my staří UNIXoví bardové říkáme talk, dnes se tomu spíše říká chat. Já osobně nemám kromě zadávání dotazů k vyhledávání v internetu s Velkým bratrem Googlem nic společného, takže já žádný jeho účet nemám a nepoužívám. Ovšem, pokud měl syn potřebu si ten účet založit, proč ne?

Několik let nebyl s používáním gmail.com účtu žádný problém. Jednoho dne, z ničeho nic, se ovšem objevila synovi po přihlášení zpráva, týkající se omezení věku:


g1


Velký bratr se projevil. Argumentuje tím, že chrání dle legislativy USA (COPPA) děti před zrádným internetem a tudíž jim nebude do třinácti let dávat účty. O ulítlosti tohoto předpisu by se dal napsat samostatný článek. V USA jsou asi rodiče tak nesamostatní, že o ochranu jejich dětí před záludnostmi tohoto světa se musí starat někdo jiný. Ovšem to není v tuto chvíli podstatné. Zajímavé je, že Googlům to více než čtyři roky nevadilo a najdenou si vzpomněli, že použijí COPPA. Americký zákon na uživatele celého světa. Ten zákon je jen průhledná záminka. Ve skutečnosti jde o vydírání uživatelů, případně vylákání jejich osobních dat. Obojí je extrémně zvrhlé a nebezpečné. Stačí šlápnout myší na click here a je vše jasné:


g2


Vidíme, že je zde uživatel postaven před otázku, zda data, která mu Google právě znepřístupnil, si cení více než na 30 centů. Ačkoli je to částka malá, je to vydírání. Původně nabízel totiž svou službu zadarmo. Syn potvrdil, že jednomu jeho spolužákovi se stalo totéž, tak to vyřešili těmi třiceti centy. Ujistil jsem ho, že já v žádném případě Velkému bratrovi žádných 30 centů platit nebudu, natož abych mu nabídnul odběr peněz ze svého účtu pomocí něčeho, čemu se většinou mezi lidmi říká kreditní karta.

Zajímavé bylo vyzkoušet, jaké nastavení věku Google akceptuje. Zjistili jsme, že čas narození budoucí není akceptován. Čas narození v době, kdy se narodil Kristus, nicméně akceptován je, takže dva tisíce let staří kmeti mohou používat Google. To se nám ulevilo. Jaká překvapení nás čekají v případě kliknutí na možnost vyplnění on-line formuláře?


g3


Tady Google bezostyšně chce vylákat soukromé údaje, jakým je kopie občanky, řidičáku, pasu nebo něčeho takového. Zdravý rozum každého jedince velí nic takového nikam do internetu neposílat. Aspoň dostalo dítě od rodiče školení. Pro zajímavost jsme poslali fotografii nějaké blbosti a doplnili ji textem doplněným v Gimpu ,,To snad nemyslíte vážně!`` Po odeslání se zjevila další stránka, že mají na ověření cca 5 ,,business days`` a pak se účet buď otevře nebo ne. Nakonec byli s vyhodnocením, že jsme jim neposlali občanku, hotovi dříve a v účtu se zjevila hláška, že verifikace neprošla.

Pokud vyplníte věk 13+ ale 18-, pak se zjeví podobný formulář, ve kterém Google láká kopii občanky po zákonném zástupci dítěte. Opravdu zhovadilost nejrubšího stupně. Komické na tom taky je, že takovou kopii dovedeme my grafici poměrně jednoduše falzifikovat.

Řešení a poučení

Syn si uvědomil, že před čtyřmi lety udělal chybu, když při zakládání účtu na sebe správně prozradil svůj věk. Nicméně s takovou zradou, že to tehdy bylo akceptováno (s myšlenkou ,,uživateli, užívej, staň se na nás závislým``) a teprve pár měsíců před jeho třináctými narozeninami začne Velký bratr buzerovat, s tím nemohl počítat nikdo. A tak získal novou zkušenost: do internetu se nesmí o sobě říci skoro nic. Ptají-li se na věk, zpozorni. Hned tentýž den si založil jiný Google účet, kde o sobě svůj věk neprozradil. Měl štěstí, že má internetovou adresu (pro vizitky a používanou v poli From) nezávislou na poskytovateli, neboť je ve tvaru @olsak.net. Tudíž nemusel obesílat své známé s novou adresou a taky se nemusel registrovat nově do diskusních skupin. Jednoduše jsme jen v doméně @olsak.net udělali nové přesměrování. A je vymalováno. Že možná přišel o pár archivovaných emailů, to zas není taková tragédie. A tak se dítě naučí lhát.

Díky strýčku Google. Syn získal zkušenost, která daleko předčí mnohahodinové přednášky o záludnostech internetu.

Myslíte si, že vám se nemůže nic takového stát? Že už máte dávno osmnáct, takže jste těmto problémům ušetřeni? Mýlíte se. O věku to vůbec není. Je to o stále větší závislosti na internetových službách. Monopolní hráč na trhu těchto služeb, jakým Google bohužel je, si po udělání závisláků po celé zeměkouli může jednoduše kdykoli začít diktovat podmínky pod jakoukoli záminkou. Že třeba chtějí zlepšit nabízené služby. Pokud nezaplatíte 30 centů, nepošlete o sobě soukromé informace, jednoduše vás odpojí. Jste-li už dost závislí, pak raději přistoupíte na jejich podmínky. Je to názorná ukázka, jak vypadá novodobý Velký bratr.

Nebo si představte tuto situaci: Vaše dítě je postiženo podobně a řeší to tak, že si půjčí na chvíli bez vašeho vědomí občanku, oskenuje ji, vrátí zpět a pošle sken Velkému bratrovi. Ještě pořád máte pocit, že se vás to netýká?

Proti tomuto násilí ze strany Googlu se dá bránit jediným způsobem. Nestat se závislý na službách, počítat s tím, že kdykoli službu mohou vypnout bez náhrady. Všem, kteří používají Google účet navíc velmi doporučuji si pozorně přečíst, jak vypadá ujednání mezi Googlem a uživatelem a dokument o pseudoochraně osobních údajů. Stručně řečeno, Google si s vašimi soukromými údaji a daty může dělat v podstatě co chce, uživatel je jen produkt, který Google nabízí svým zákazníkům, kteří mu platí za šíření reklamy. Naléhavě říkám Pozor!

Vybírám podstatné myšlenky z uvedených dokumentů:

 • V rozsahu, který právní předpisy umožňují, se Google zříká veškerých záruk vyplývajících z právních předpisů.
 • Souhlasíte, že veškeré spory, které z těchto podmínek vyplývají nebo se jich či služeb týkají, budou podléhat právnímu řádu státu Kalifornie (USA).
 • Google Vás sleduje a na základě toho Vám nabízí relevantnější výsledky vyhledávání reklamy.
 • Shromažďuje, co se dá (jaký používáte HW, SW, z jakého IP, jaké vkládáte dotazy, kam klikáte).
 • Shromažďuje informace z protokolu telefonování, jako je vaše telefonní číslo, číslo volajícího, čísla přesměrování, čas a datum hovorů, trvání hovorů, údaje o směrování zpráv SMS a typy hovorů.
 • Ukládá soubory cookie, které mohou být jedinečnými identifikátory vašeho prohlížeče nebo účtu Google, využívá technologii pixelových značek.
 • Když používáte službu Google s umožněním určování polohy, může shromažďovat a zpracovávat informace o vaší aktuální poloze.
 • Polohu Google určuje také pomocí různých technologií, jako jsou data snímačů z vašeho zařízení, která mohou například poskytovat informace o blízkých přístupových bodech sítě Wi-Fi a mobilních vysílačích.
 • Pomocí mechanismů, mezi které patří webové úložiště prohlížeče (včetně technologie HTML 5) nebo mezipaměti aplikací, může Google shromažďovat a uchovávat informace (včetně osobních údajů) v místním úložišti vašeho zařízení.
 • Osobní údaje Google poskytuje spřízněným společnostem nebo jiným důvěryhodným firmám či osobám, aby je pro Google mohli zpracovat na základě jeho pokynů.
 • Osobní údaje sdílí Google se společnostmi, organizacemi či jednotlivci mimo společnost Google, pokud je v dobré víře přesvědčen, že přístup k takovým údajům, jejich použití, uchování nebo zveřejnění jsou rozumně nutné.
 • Zásady ochrany osobních údajů vydaných Googlem mohou být čas od času změněny.

Mnoho příjemných chvil strávených s Velkým bratrem přeje

Petr Olšák
18. května 2012


g4