This is Czech version. You can try English version

Program xpexeso - hra s 64 kartičkami

V této hře vyhrává ten, kdo má lepší krátkodobou paměť na polohu a obsah kartiček. Program emuluje klasickou hru PEXESO, kterou rádi hrají hlavně děti se skutečnými papírovými kartičkami.

Zdroj

Program je k dispozici ve zdrojových textech na ftp serveru katedry matematiky FEL ČVUT v souboru xpexeso.tar.gz. Použijte $zcat xpexeso.tar.gz| tar xvf -; cd xpexeso a přečtěte si soubor README.

Existuje i RPM balíček, který připravil Zdeněk Pytela. Balíček najdete na ftp://ftp.phil.muni.cz/pub/local/xpexeso.

Vlastnosti programu

Vzhled programu se sadou obrázků "večerníček":

vzhled programu

Historie programu

Podnětem k napsání programu byl nápad mého syna Mirka (2. třída základní školy) udělat pexeso v počítači. Bylo to v červnu 1999. Řekl jsem: když namaluješ v Gimpu 32 obrázků, pak ten program udělám. Bohužel, on ty obrázky měl za pár dnů hotové. Proto jsem se ponořil do studia knížky Aleše Limpoucha a pustil se do díla. Skutečnost, že program existoval ve verzi pro svgalib od Petra Bláhy, se nedala využít, protože jsme to potřebovali pro X. Zdrojový text jeho programu jsem vůbec nepoužil a napsal vše znova. Napsat na prostředí nezávislé algoritmy a implementovat lidské vlastnosti pro automat bylo to nejjednodušší. Ve verzi pro textový terminál (bez obrázků) byla hra napsána a odladěna během odpoledne. Další dva týdny jsem zápolil s tajuplnými přípravky a podobnými obludnostmi X Athena.

Cílem bylo udělat užitečnou hru pro X Window System a podnítit v synovi zájem o programování v jazyce C a o principy UNIXu. Z toho důvodu jsou komentáře ke zdrojovému textu výhradně v českém jazyce. Věřím, že cílů bylo dosaženo, protože Mirek se pustil do prvního studování učebnic jazyka C a experimentování s prvními jednoduchými programy.

Obrázkové sady

Většinu obrázkových sad pro PEXESO v počítači vytvořili v roce 1994 bratři Petr a Pavel Matulovi. Tyto sady jsou distribuovány společně s jejich programem pexeso pro MS DOS. Program je volně dostupný (pouze v exe podobě) na WWW stránce Pavla Matuly. Implementace grafiky je svým způsobem famózní, protože počítá i se staršími typy DOSových počítačů a se všemi obrázky dohromady se vejde do 16 barev. Každý obrázek je přitom vměstnán do plochy 56x56 pixelů. S laskavým dovolením Pavla Matuly je většina těchto obrázkových sad zahrnuta do distribuce programu xpexeso.

Pokud vytvoříte zajímavou sadu obrázků pro xpexeso, rád ji do distribuce programu zařadím. Dnes máme k výrobě obrázků silnější nástroje než v roce 1994 (například Gimp) a asi se nemusíme omezovat na 16 barev (dokonce i X servery s 256 barvami jsou dnes výběhový typ).

Obrázkové sady distribuované s programem xpexeso jsou následující: