Pozor, toto není reklama, to je ilustrace k článku...
bnm-head


Šmejdi jen mírně převlékají kabát:

Firma BNM -- Bio Natural Medical

Dostal jsem pozvánku od firmy BNM (Bio Natural Medical), která se živí vnucováním zboží většinou seniorům pomocí obchodních triků za hranicí etiky na řízených akcích způsobem, kterému se lidově říká "šmejdi". Protože jsem nikdy na takové akci nebyl a protože jsem chtěl poznat způsob psychologického působení na těchto akcích, šel jsem se na ně podívat. Odešel jsem bohatší o zážitek, o který se s Vámi podělím, dále o krabici s tzv. "dárkem" (inzerovaným dle nich za 1000 Kč, ale dá se pořídit koncovým zákazníkem za 159 Kč i s daní) a o kompletní zvukovou nahrávku jejich "obchodního výkonu". Chudší jsem byl jen o hodinu protrpěných keců, u kterých jsem se snažil tvářit, jak nesmírně mě to zajímá.

Veškeré tyto "předměty doličné" jsem nabídl České obchodní inspekci jako podpůrný materiál pro správní řízení s firmou BNM, které momentálně probíhá.

Firma BNM si pronajala pár místností v komplexu Argentinská 38, Praha 7 (k nelibosti místního starosty) v pátém patře. Firma se snaží vytvořit zdání, že podniká ve zdravotnických pomůckách. Její hlavní činností je ale dolování peněz ze seniorů. Základní ideou jejich podnikání je skutečnost, že senioři mají obvykle zkušenosti s nejrůznějšími zdravotními problémy, takže se dá brnkat na tuto citlivou strunu. Další vychytávka spočívá v tom, že pokud se seniorem uzavřou kupní smlouvu v sídle společnosti, není tato odvolatelná do 14 dnů, jak tomu bylo, pokud seniory tito šmejdi vyvezli kamsi do hospody v nějakém zapadákově a tam jim věšeli bulíky na nos. Ani prodloužení lhůty na jeden rok podle NOZ (když není 14denní lhůta ve smlouvě uvedena) při uzavření kupní smlouvy přímo ve firmě neplatí.

Česká televize natočila dva spoty (první) (druhý), ve kterých upozorňují na nekalé praktiky BNM, a mají tam telefonický záznam "ředitele" firmy, který si plete sídlo své firmy s Matějskou poutí. S ohledem na jejich typ podnikání to je docela trefné přirovnání, ale nechci urazit Matějskou pouť.

Jdeme na to

Už před vchodem do budovy mě odchytil pán z firmy a obral mě o pozvánku (naštěstí jsem si udělal sken předem). Na akci 4. 7. 2015 se sešli jen čtyři potenciální zákazníci (včetně mě), takže obchodníci měli poněkud zúžený prostor k pozdějšímu věšení bulíků. Že by konečně nastal obrat a lidi to přestalo zajímat, takže se tento druh podnikání přestává vyplácet? To by byla dobrá zpráva.

Nechali nás asi čtvrt hodiny čekat v čekárně, kde přehrávali šlágry ze sedmdesátých let, aby seniory pozitivně naladili. Sekretářka nabídla standardní "kávu nebo čaj" a dále nabídli v parném letním dni vodu. To je vše, v čem spočívalo tzv. "pohoštění", o kterém se v pozvánce mluví. Milí senioři, čekáte-li nějaký zajímavější raut, nedočkáte se.

Pak nás přemístili do následující místnosti, kde měli připravený dataprojektor s prezentací a židličky uspořádány jako v kině. Přišel druhý pán a spustil svůj hodinový monolog zaznamenaný v nahrávce. Tento monolog měl být asi bodem inzerovaným v pozvánce jako "uvítání našimi zástupci" a "krátké představení sponzorů". Slovo sponzor v jeho projevu vůbec nezaznělo, takže se ten pán prokazatelně nedržel programu inzerovaném v pozvánce.

Hned v úvodu pronesl lež, když tvrdil, že mají kamenný obchod a internetovou prodejnu. Nic takového ale není k dohledání. Ačkoli jsem mohl, nechtěl jsem provokovat dotazy, jako že kde je ten internetový obchod, na kterém by bylo možné v souladu s pravidly internetového obchodu dohledat ceny jejich výrobků. Kde mají výroční zprávy, když tvrdí, že působí už 40 let? Důvod, proč jsem neprovokoval, je zřejmý. Nechtěl jsem, aby mě vyhodili předčasně.

Během svého hodinového strhujícího vystoupení podporovaného obrázky z dataprojektoru obchodník vypointoval cenu jakési matrace na 80 000 Kč. Jak to přesně probíhalo, se můžete dozvědět z přiložené zvukové nahrávky, ale upozorňuji, není to zase tak zábavné poslouchání. V dané chvíli neměli senioři možnost si informace ověřovat z nezávislých zdrojů, nemohli porovnávat ceny s konkurencí. A konečně, dá se předpokládat, že ona matrace je ve skutečnosti jen kus molitanu, do kterého je přiveden elektrický kablík s ovladačem. Na internetové prezentaci si například dali velký pozor, aby lampu, kterou nabízejí, přímo nenazvali polarizační lampou (protože to skutečně polarizované světlo neprodukuje) ale jen chytře k prezentaci lampy připojili informace o léčebných účincích polarizovaného světla. A zde je to analogické, neprodávají matraci umožňující magnetoterapii, ale jen chytře při prodeji matrace s drátkem připojí informace o léčebných účincích magnetoterapie a nazvou to podobně: pulsní magnetická matrace, což se skutečnou megnetoterapií asi nemá nic společného.

Je potřeba ocenit, že když ČT 24 upozornila, že lampičky, které BNM nabízí za desítky tisíc, nejsou polarizační, ale obyčejné s plastovými barevnými sklíčky, aspoň se obchodník zcela vyhnul tomuto tématu a věnoval se jen matracím.

Kouzelník s obálkami

V závěru (čas 58:40 v nahrávce) si obchodník zahrál na kouzelníka s obálkami, ale bylo vidět, že kouzelnictví není jeho obor. Dal každému vybrat z hromádky jednu zalepenou obálku, ve které byly zřejmě dva papíry: jeden prázdný a druhý s nějakou cenou. Pak před všemi jednu obálku otevřel, aby všechny utvrdil, jakou má smůlu, protože vytáhl z této obálky prazdný papír. Pochopitelně, že dokáže z obálky vytáhnout ten prázdný papír a ponechat tam ten druhý papír ukrytý před zraky diváků. Kladl nám na srdce, abychom obálky s případnými cenami zatím nechali zalepené, že si to projde s každým zvlášť v izolované místnosti.

Šel jsem první. Na stolečku ve vedlejší místnosti měli připravené kelímky s průpiskami a štůsek kupních smluv s malými a hustě popsanými písmenky. Tenhle trik známe. Obchodník si ode mne převzal mnou vylosovanou stále zalepenu obálku a vypustil nejdůležitější informaci celé akce: hlavní cena je 75% sleva na inzerovanou matrac, tj. chtějí prodat matrac s drátkem za 20 tisíc. Protože nejsem ten správný herec a taky jsem dopředu nevěděl, co se bude dít (byl jsem na takové akci poprvé), bylo asi na mě poznat, že nejsem psychologicky zpracovatelný pro takový kauf. Proto obchodník osobně otevřel mou obálku, vytáhl prázdný papír a rozloučil se se mnou tím, že mi vrazil do ruky "dárek", filtrační konvici na vodu od jiné firmy, než jsou oni. Oni sami asi nejsou schopni vyrábět "dárky", takže je kupují odjinud. Pak už jsem jenom znovu prošel čekárnou, kde zněla zrovna písnička Zagorové, a konečně za mnou zabouchly dveře (buch, je slyšet v nahrávce).

Nechtěl jsem provokovat ani v závěru, tj. neprojevil jsem zájem o to, abych si obálku otevřel sám, ani zájem o prohlídku odložené obálky, ze které obchodník vytáhl prázdný papír. Pouze jsem si všiml, že ten prázdný papír je větší gramáže (aby se to lépe vytahovalo) a že se obchodník pozorně věnuje tomu, co z obálky vytahuje.

Nemohu bohužel podat svědectví, co se dělo s těmi ostatními třemi seniory. Předpokládám, že u vytipované oběti vytáhli z obálky ten druhý papír a začali osobu psychicky zpracovávat, aby koupila matraci s drátkem za 20 000. Tím měli na sebe zase na nějakou dobu vyděláno. Při předpokládané ceně té matrace cca 5 tisíc (kdo ví jestli) mají z jedné akce 15 tisíc čistého výdělku. Možná i více, když ukecají více seniorů (zpracovávali je dva lidi paralelně v oddělených místnostech). Pokud si chtěli na sebe vydělat (dva lidi a sekretářka a pronájem místností), musejí protočit takové akce několikrát měsíčně. Kolikrát, to by měla vědět ČOI, jsou-li tedy všechny tyto akce řádně nahlášeny. Taky je otázka, jak z toho platí daně. Na to by si měl posvítit finanční úřad (ani k tomu nepotřebuje polarizační lampu). A registrační pokladnou takové prodeje určitě neprochází.

Závěr

Zveřejněním tohoto textu bych chtěl docílit toho, aby se takové praktiky za hranicí etiky těm šmejdům prostě nevyplatily. Aby si uvědomili, že mezi seniory může být i takový, co má v kapse mikrofon a svůj zážitek rovnou napíše na internet, aniž by zrovna jej ta firma nějak explicitně poškodila. Až to bude dělat více lidí, kteří přesně vědí, o co jde, přestane se jim to vyplácet. Ono nestačí dostat pozvánku, pomyslet si o tom své a nejít tam. Tím jejich druh "podnikání" nekomplikujete, protože ti ostatní, co si "o tom své" nepomyslí, tam přijdou a stanou se obětmi podnikání šmejdů. Až vám taková firma obalamutí například maminku a ona přinese domů kus molitanu s drátkem za 20 tisíc bez možnosti tu věc vrátit, bude pozdě bycha honiti. Proto vyzývám: pokud dostanete pozvánku, jděte tam. Můžete se třeba pokusit rozvrátit jim vhodně položenými dotazy prezentaci, můžete především odradit ostatní seniory od dalšího nadšení pro tyto zdravotní pomůcky, atd. Pak šmejdi přestanou podnikat, protože se jim to nevyplatí. Na žádný zákon na ochranu spotřebitele se nedá příliš spoléhat.

Firma BNM je zapsána v obchodním rejstříku pod jménem "BNM-Medical Czech SE" od 4. 12. 2014, před tím se jmenovali "Kaytz Invest SE". Předmětem jejich podnikání dle rejstříku je mimo "pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor" a "poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru" také "výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona". Pochopitelně, "okrádání seniorů" není uvedeno v přílohách 1 až 3 zákona. Naprosto stejná značka BNM+ se vyskytuje na internetu sporadicky i u některých zahraničních firem v rámci EU. Tyto firmy nabízejí analogické výrobky.

6. 8. 2015